125. výročí posvěcení oslaví ostravská katedrála v neděli 17. července

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace14. 7. 2022, 11.57

V neděli 17. července oslaví farnost Moravská Ostrava společně s celou diecézí 125. výročí posvěcení katedrály Božského Spasitele. Druhý největší kostel na Moravě (hned po velehradské bazilice) byl vybudován v letech 1883–1888 v novorenesančním slohu podle plánů Gustava Meretty, stavbu řídil ostravský architekt Clemens Hladisch. Vnitřní výzdobu navrhoval Max von Ferstel. Slavnostní vysvěcení provedl olomoucký arcibiskup Theodor Kohn 16. července 1897.

image:Image 15/source/orig/14292_11155_0_katedralanasirku.jpg

U příležitosti 125. výročí posvěcení hlavního chrámu diecéze budou v neděli 17. července v katedrále slouženy tři mše svaté: ranní v 7.30, pontifikální s biskupem Martinem Davidem v 9.30 a večerní bohoslužba v 19.00 hodin.

Budova katedrály je trojlodní se zakončenou půlkruhovou apsidou. Hlavní loď je 14 metrů široká a 22 metrů vysoká, boční lodě jsou 7 metrů široké a 10 metrů vysoké. Celková délka budovy je 68 metrů. Nad katedrálou se tyčí dvě symetrické čelní věže vysoké 67 metrů. Dovnitř se vejde 4 000 lidí. Ve výšce bočních lodí se nachází trojdílná římsa, kterou nese dvanáct volně stojících sloupů iónského slohu z pískovce. Klenba hlavní lodi je dělená pilastry v korintském slohu. Povýšení na katedrálu se uskutečnilo v den zřízení ostravsko-opavské diecéze, tj. 30. 5. 1996.