V době, kdy probíhají olympijské hry v Paříži, je v areálu přítomno 120 kaplanů z pěti různých náboženství, kteří se věnují duchovním potřebám tisíců sportovců.
Centrum, které bude otevřeno až do konce paralympijských her 8. září, zahrnuje recepci a pět místností, každá pro jedno ze zastoupených náboženství - křesťanství (katolíci, pravoslavní a protestanti), judaismus, hinduismus, buddhismus a islám.
Sportovci zde mají možnost se modlit, účastnit náboženských obřadů a denně hovořit s kaplany na různá témata, včetně obav týkajících se duševního zdraví, prohraných závodů a probíhajících globálních konfliktů. Podle agentury Associated Press organizátoři zjistili, že počet žádostí o pomoc olympijských kaplanů během předprázdninových her přesáhl 8000.
Otec Jason Nioka, bývalý šampion v judu, který se stal knězem a má na starosti 40 katolických kněží, řeholnic a laiků, kteří se této skupiny účastní, se s agenturou AP podělil o to, že tito kaplani "potřebují vrátit [sportovce] zpět na zem, protože po čtyřech, pěti letech práce na tomto cíli se mohou cítit jako na konci světa".
S tímto názorem souhlasil i otec Xavier Ernst, farář kostela svatého Jana Boska v Paříži. V článku pro ANS se Ernst svěřil, že "služba kaplanů spočívá v přítomnosti. Sportovci vědí, že v olympijské vesnici je tento prostor, místo pro naslouchání, sdílení a vztah."
"Každé ráno se bude konat lectio divina, čtení a sdílení evangelia, chvíle, která bude ekumenická," uvedl. "A každý den budeme slavit eucharistii, ne však v multireligiózním centru, ale v kostele vedle vesnice."
Podobně i kostel La Madeleine v centru Paříže poskytuje účastníkům a sportovcům místo k modlitbě a rozjímání po celou dobu olympijských her, a to díky speciální kapli zasvěcené "Panně Marii sportovců". Tento prostor, otevřený v září 2023, umožňuje návštěvníkům zapálit svíčky, předkládat modlitební úmysly a hledat duchovní podporu.
La Madeleine byla také místem slavnostní mše sloužené 19. července k zahájení olympijského příměří, období míru, které tradičně vyzývá k ukončení konfliktů mezi zeměmi během olympijských her. Pařížský arcibiskup Laurent Ulrich, zvláštní zástupce Svatého stolce pro olympijské hry 2024 v Paříži, během svého kázání zdůraznil, že "probíhající války během her nepřestávají, ale touha po míru se šíří prostřednictvím setkání, která tyto sportovní události umožňují".
Během těchto různých akcí a přítomnosti katolických kaplanů v rámci Multifaith Center probíhá vatikánská iniciativa Svaté hry, jejímž cílem je povolat lidi ke svatosti prostřednictvím sportu. Po recitaci modlitby Anděl Páně 21. července papež František hovořil o tom, že sport má "velkou sociální sílu" a schopnost "pokojně sjednocovat lidi z různých kultur".
"Doufám, že tato událost může být majákem inkluzivního světa, který chceme budovat, a že sportovci se svým sportovním svědectvím mohou být posly míru a autentickými vzory pro mladé lidi," řekl Svatý otec. "Zejména ať jsou olympijské hry, jak je v této starobylé tradici zvykem, příležitostí k výzvám k zastavení válečných konfliktů a projevem upřímné touhy po míru."
Zdroj: Catholic News Agency