Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Jeden rok války v Gaze. Charita stále pomáhá zasaženým civilistům

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 10. 2024, 11.59
TiskTisk

7. října uplyne rok od útoku hnutí Hamás na Izrael, jež vyeskaloval v současnou válku v Pásmu Gazy a zásadně ovlivnil dění v celém regionu. Po dvanácti měsících neúnavného bombardování je Gaza naprosto zdevastovaná. O život přišlo přes 41 tisíc obyvatel Gazy, dalších více než 96 tisíc bylo zraněno. V důsledku války umírají lidé i na Západním břehu Jordánu a po nedávné eskalaci také v Libanonu. Charita poskytuje pomoc zazaženým civilistům již od začátku konfliktu.

image:Image 63/source/orig/62782_img-20231101-wa0003.jpg
Foto: Catholic Relief Services

„Více než 2 miliony Palestinců nemají přístup k základním životním potřebám, jako je jídlo, voda, hygienické zázemí, ale také bezpečné přístřeší a zdravotní péče,“ říká Kateřina Velíšková regionální manažerka pro Blízký východ z Charity Česká republika. „V Gaze neexistuje žádné bezpečné místo. Rodiny se musí opakovaně přesouvat z jednoho místa na druhé, aniž by měly možnost dostat se do bezpečí,“ dodává Velíšková. Místní děti navíc nemají možnost chodit do škol a vzdělávat se.

V Gaze nadále hrozí hladomor; půl milionu tamních obyvatel trpí katastrofálním nedostatkem potravin. Přístup humanitární pomoci je nadále omezený a ani zdaleka nepokrývá obrovskou potřebu na místě. Charita civilistům přímo v Gaze nadále pomáhá, a to navzdory katastrofálním podmínkám a nasazení vlastních životů. „Na konci roku zaútočily na dům, ve kterém jsme zrovna byli, izraelské rakety,“ popisuje Ahmad Al-Daya, pracovník Charity Jeruzalém v Gaze. „Najednou jsem nic neslyšel, neviděl, ani necítil. Probral jsem se pod sutinami domu,“ dodává Ahmad, který se od té doby musel několikrát stěhovat v rámci Gazy.

Charita Jeruzalém, partner Charity Česká republika, zajišťuje základní humanitární potřeby, především pak primární zdravotní péči. Aktuálně má Charita v Gaze 94 zaměstnanců, především lékařů, zdravotních sester či lékárníků ve 12 zdravotnických týmech. 11 z nich poskytuje pomoc ve střední části Gazy, jeden z týmů zůstává ve městě Gaza. To bylo před 7. říjnem hlavním centrem Charity Jeruzalém, jež v oblasti dlouhodobě působí. Centrální zdravotní klinika Charity je v důsledku války poničená, ale je snaha provoz obnovit.

Charita Česká republika zajišťuje ve spolupráci s Charitou Jeruzalém zdravotní péči pro 5 000 tamních obyvatel. Zajištění zdravotní pomoci v Gaze finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Charita se také aktivně zapojuje do pomoci civilistům na Západním břehu Jordánu, na který válka v Gaze tvrdě dopadla, především ekonomicky a bezpečnostně. Od 7. října zde bylo zabito více než 700 Palestinců a více než 6 tisíc utrpělo zranění. „Lidé umírají nejen v Gaze, ale také na Západním břehu. Místní trpí nedostatkem potravin, vody i bezpečného přístřeší,“ vysvětluje Velíšková.

V Pásmu Gazy také zůstává na 101 rukojmích, jež bojovníci Hamásu unesli 7. října. Charita opakovaně vyzývá k uzavření příměří, dodržování humanitárního práva a propuštění všech rukojmích a protiprávně zadržených.

Zdroj: Charita.cz

Focusy

Konflikt ve Svaté zemi Charita

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou