Recenze filmu: Paterson

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace24. 4. 2024, 11.35

Paterson je americký film z roku 2016. Natočil jej režisér Jim Jarmusch podle vlastního scénáře. Snímek měl premiéru na devětašedesátém ročníku Filmového festivalu v Cannes a můžete ho zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

image:Image 56/source/orig/55169_07-paterson.jpg
Foto: Mary Cybulski

Také to znáte? Ráno se probudíte, jdete do práce, odpoledne se unavení vracíte domů, večer znaveni padnete do postele a jen co zavřete oči, tak zvoní budík a vy zase jdete do práce ... den za dnem to stejné, stejná rutina, stejná „denní šeď“.

K filmu „Paterson“ Jim Jarmusch napsal scénář, osobně se ujal i režie. Tento režisér je známý svým osobitým stylem, který kombinuje minimalistický přístup s poetickými prvky. "Paterson" není výjimkou a přináší svěží pohled na život a umění.

V tomto filmu vypráví příběh muže, který zažívá přesně onu každodennost, která je zde umě dovedena až k dokonalosti, neboť i samotný divák velice rychle pochopí a vcítí se do rytmu dní hlavního hrdiny.

Film se odehrává během jednoho týdne v životě Patersona, a to ve městě stejného jména. Skrze Patersonův pohled na svět diváci poznávají rutinní, ale přesto inspirativní okamžiky běžného života. Paterson, kterého ve filmu ztvárnil Adam Driver (Star Wars, Poslední souboj, Klan Gucci) je řidič linkového autobusu, který každý den projíždí městečkem tu stejnou trasu. Po směně se jde projít se svým psem a staví se na jedno pivo každý den do stejné hospody.

Do jeho stereotypního života zasahují tři věci, které jeho každodennost rozbíjí. Za prvé jsou to lidé, které vozí autobusem a kteří mezi sebou vedou dialogy o sobě, svých životech a situacích, které se jim staly. Tyto rozhovory Paterson vnímá a rád je poslouchá, byť se do nich nijak nezapojuje. Druhým „narušitelem“ stereotypního života je pro Patersona jeho manželka Laura (Íránská herečka Golshifteh Farahani - Vyproštění 2, EXODUS: Bohové a králové), která je jeho pravým opakem. Každý den se nadchne pro něco nového a do toho se naplno ponoří, a tak Paterson nikdy neví co ho doma čeká. Přesto mají harmonický vztah a ve svých odlišných představách o životě se podporují. Třetí, poslední a velice důležitou věcí je pro Patersona jeho deník, do kterého píše vlastní poezii. Zapisuje až detailně věci, kterých si může všimnout a ocenit jen člověk, který je více naučen naslouchat okolnímu dění.

Tento film se zdá být jakýmsi pozváním k zastavení se a obdivování krásy i v těch nejmenších detailech stvoření a všeho, co nás obklopuje. "Paterson" nejen že líčí lidskou rutinu a každodennost, ale také odhaluje, že i v těch nejsamozřejmějších okamžicích může být nalezena neobyčejná krása a inspirace.

V tomto filmu se však otevírá ještě hlubší rovina, která se dotýká víry a křesťanských hodnot. Skrze detailní pozorování a drobné interakce mezi postavami nás film vtahuje do jejich světa a nutí nás zamýšlet se nad životem, láskou, uměním a osudem i z pohledu víry.

Přestože se může zdát, že hlavní dějová linie je plná stereotypů a každodenních událostí, film překvapivě nabízí neočekávané situace, které nám umožňují vnímat Boží zásahy v běžném životě. Je to lyrický a reflexivní pohled na svět, který nás přiměje zastavit se a hledat duchovní rozměr v našem každodenním život.

Film Paterson můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana: https:///filmana.cz/film-paterson/

Autor:  Bc. Marek Poštulka, Filmana

Život z víry Kultura

image:Image Jak vést lidi a probudit v nich život