Pouť ministrantů: Zažít pospolitost tváří v tvář válce a nespravedlnosti, říká kardinál Hollerich

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 7. 2024, 10.38

Od 29. července do 3. srpna hostí Řím více než padesát tisíc ministrantů z dvaceti zemí. V úterý 30. července se uskuteční audience s papežem Františkem na Svatopetrském náměstí. Včera, 29. července, odpoledne byly na tiskové konferenci v Institutu Maria Bambina uvedeny některé podrobnosti o této akci, která se po šesti letech vrací do Říma.

image:Image 60/source/orig/59746_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-56.jpeg
Vatican Media

Mladí z dvaceti zemí se od 29. července do 3. srpna účastní 13. mezinárodní pouti ministrantů v Římě pod heslem "S tebou“ (podle verše z knihy Izajáš).

"Je to velmi zvláštní okamžik radosti a požehnání, který nás přivádí k setkání v Římě,“ řekl kardinál Jean-Claude Hollerich, lucemburský arcibiskup a předseda organizace Coetus Internationalis Ministrantium (CIM). Kardinál zdůraznil, že motto je vzácnou připomínkou Boží blízkosti, příslibem, který je útěchou i povzbuzením: Bůh nás ve skutečnosti nejen doprovází, ale podporuje v každé výzvě. "To je velmi důležité, zejména pro dnešní mladé lidi,“ zdůraznil. Pouť nabízí možnost prožít pluralitu a jednotu, což je všechno, jen ne samozřejmost, podotýká, "tváří v tvář každodenním zprávám o válkách, utrpení a nespravedlnosti“. Ministranty a ministrantky spojuje jediný závazek, vysvětlil dále jezuita Hollerich: "být tvůrci míru“.

Biskup Johannes Wübbe, předseda Komise pro mládež Německé biskupské konference, která je hlavním organizátorem akce, hovořil o hluboké víře, která tyto mladé lidi spojuje. "Jsme hrdí na jejich příklad, můžeme se od nich hodně naučit, jsou zářným svědectvím v době, kdy je pro mladé lidi často obtížné, aby byli aktivně přítomni v církvi.“ Mons. Tobias Knell, generální sekretář CIM, uvedl, že přijelo 35 biskupů. Nejpočetnější skupina duchovních přijela z německého Freiburgu.

Vzhledem k vysokým teplotám bude na náměstí během audience s papežem asi stovka dobrovolníků rozdávat 50 tisíc lahví s vodou. Nejvíce zastoupenými národy jsou Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Francie a Německo. Během setkání s Františkem se vedle skupiny Syndikath (z diecéze Limburg) o hudební zábavu postará Sbor národů složený z 500 poutníků ze všech přihlášených zemí. Organizátoři zdůraznili, že se jedná o pouť, jejímž záměrem je podporovat inkluzi, takže budou zohledněny zejména potřeby chlapců a dívek se zdravotním postižením.

Tři mladí lidé poreferují o svých zkušenostech s ministrováním: Mia Rothermelová je sedmnáctiletá dívka a přijela autobusem z augsburské diecéze. Pro ni, která ministruje již osm let, je to první návštěva Říma. Ukazuje bíložlutý šátek, který dnes předá papeži. Tóbiàs Kiss pochází z Rumunska: "Je to něco výjimečného být tady, šťastný, s možností vyjádřit své pocity. Je to velmi příjemná příležitost k výměně názorů. Philipp Bader říká, že je obzvlášť rád, že si může prohlédnout katakomby, což je jedno z programových setkání, které vzbuzuje největší zvědavost. Být ministrantem, vysvětlují, v podstatě znamená prožívat pospolitost s ostatními vrstevníky, ale také důvěrněji prožívat spojení s Bohem. A kardinál Hollerich zase připomíná, jak nesmírně důležité je pro tyto mladé lidi cítit, že jim dospělí důvěřují.

Při příležitosti prezentace poutního setkání se kardinál Hollerich vyjádřil před novináři k zahájení olympijských her v Paříži: "Jsem smutný,“ posteskl si. „Respektujeme rozmanitost ve světě a zároveň chceme, aby i liberální evropská společnost respektovala křesťany a nedělala nic proti jejich náboženskému cítění. Nejde o nijak nadřazenou církev, která by toto vyžadovala,“ vytýká. "Je to, jako by křesťané nebyli součástí evropské společnosti, což je nepřípustné,“ dodal kardinál.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Mladí v církvi

image:Image Kdo je Ježíš?
Kdo je Ježíš? Adeline Avrilová, Gaëlle Tertraisová
image:Image Dopisy papeži