Papež při modlitbě Anděl Páně: Vychutnejte si každodenní Boží zázrak!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 7. 2024, 13.38

Papež František se během své nedělní promluvy při modlitbě Anděl Páně 28. července zamýšlí nad evangeliem dnešního dne, které vypráví o Kristově zázraku s chleby a rybami. Svatý otec vyzývá všechny věřící, aby si uvědomovali a děkovali za všechny způsoby, jakými nám Pán žehná svými každodenními milostmi.

image:Image 60/source/orig/59582_cq5dam-web-800-800-282.jpeg
Foto: Vatican Media

"Vychutnávejte si každý den "zázraky" Boží milosti." Toto útěšné doporučení vyslovil papež František během nedělní promluvy při modlitbě Anděl Páně ve Vatikánu, při které vycházel z nedělního čtení evangelia podle sv. Jana, které vypráví o zázraku chlebů a ryb.

Papež poukázal na to, že protagonisté této epizody vykonali tři gesta, která Ježíš zopakuje i při Poslední večeři: obětování, vzdávání díků a sdílení, což jsou podle papeže Františka všechno úkony prováděné při eucharistické slavnosti.

Nejprve se papež v promluvě věnoval "oběti". Tento prvek podle něj potvrzuje, že máme něco dobrého, co můžeme dát, a že na to odpovídáme svým ano, i když toho, co máme, je příliš málo ve srovnání s tím, co je potřeba. "To je zdůrazněno během mše svaté, kdy kněz obětuje chléb a víno na oltáři a každý člověk obětuje sám sebe, svůj vlastní život," dodal. "I když jde o gesto, které se může zdát malé, když pomyslíme na nesmírné potřeby lidstva, stejně jako pět chlebů a dvě ryby před tisícovým zástupem. Bůh z něj činí materiál pro největší zázrak, jaký existuje, totiž že Pán se zpřítomňuje mezi námi pro spásu světa," uvedl papež.

Poté papež přešel ke gestu "vzdávání díků". Uvedl, že se musíme radovat z toho, jak nám Bůh požehnal. "Konkrétně máme Pánu pokorně a s radostí říkat: 'Všechno, co mám, je tvůj dar, a abych ti poděkoval, mohu ti vrátit jen to, co jsi mi dal jako první, spolu se svým synem Ježíšem, a přidat, co mohu: 'svou slabou lásku'." Papež uznal, že to znamená okamžik "požehnání", kterým vzdáváme Bohu za jeho dobrotu chválu, zatímco on posvěcuje, konsekruje a rozmnožuje 'dvě měděné mince' našeho křehkého úsilí".

Nakonec papež přešel ke třetímu gestu "sdílení" a připomněl, že když během mše společně přistupujeme k oltáři, abychom přijali Tělo a Krev Kristovu, je to plod daru každého z nás, který Pán proměnil v pokrm pro všechny. "To je krásný okamžik, který nás učí prožívat každé gesto lásky jako dar milosti, jak pro ty, kdo dávají, tak pro ty, kdo přijímají. Je to příležitost růst společně jako bratři a sestry, stále více spojeni v lásce."

S ohledem na tuto skutečnost Svatý otec vyzval věřící, aby si společně s ním položili několik otázek. "Opravdu věřím, že díky Boží milosti mám něco jedinečného, co mohu dát svým bratřím a sestrám," zeptal se a pokračoval: "Nebo se cítím anonymně jedním z mnoha?" A také: "Jsem Pánu vděčný za dary, kterými mi neustále projevuje svou lásku? Prožívám sdílení s druhými jako okamžik setkání a vzájemného obohacení?"

Na závěr papež František poprosil Matku Boží, aby nám pomáhala prožívat každou eucharistickou slavnost s vírou a každý den rozpoznávat a vychutnávat zázraky Boží milosti.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Já,Bůh a Fidel + Nikdo ti neuvěří + Lovil smrt, našel život
Já,Bůh a Fidel + Nikdo ti neuvěří + Lovil smrt, našel život Franco di Mare, Alberto Reyes Pías, Danielle Schererová