Papež odsoudil masakry v Demokratické republice Kongo a vyzval k ochraně civilistů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 6. 2024, 8.08

Papež František apeluje na orgány KDR, aby učinily vše pro zastavení násilí ve východní části země a ochranu civilistů. Zároveň žádá o modlitby za mír ve všech zemích zmítaných válkou.

image:Image 59/source/orig/58148_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg
Vatican News

V projevu po nedělní modlitbě Anděl Páně papež František vyzval k ochraně civilistů ve východní části Demokratické republiky Kongo, kde v posledních týdnech došlo k četným útokům. "Z východní části Demokratické republiky Kongo stále přicházejí bolestné zprávy o střetech a masakrech," řekl, než začal svou prosbu.

"Vyzývám národní orgány a mezinárodní společenství, aby učinily vše pro zastavení násilí a ochranu životů civilistů," řekl papež a poznamenal, že mezi oběťmi je mnoho křesťanů. "Vyzývám vnitrostátní orgány a mezinárodní společenství, aby učinily vše, co je možné, k zastavení násilí a ochraně životů civilistů." Svatý otec je označil za mučedníky a dále řekl: "Jejich oběť je semenem, které klíčí a přináší plody a učí nás vydávat svědectví evangelia s odvahou a důsledností."

Zpravodajské agentury a místní úřady informovaly, že při sérii útoků na vesnice na území Beni, které údajně spáchali povstalci ze Spojeneckých demokratických sil (ADF), bylo zabito mezi 42 až 80 lidmi. Beni, známé také jako území Oicha, je součástí provincie Severní Kivu.

Útoky, které se odehrály mezi 4. a 7. květnem, následovaly po dalších podobných vraždách v uplynulých dvou týdnech, kdy útočníci při svých vpádech rovněž kradli motocykly a zapalovali domy. Agentura Africa News uvedla, že obyvatelé vesnic, na které povstalci zaútočili, uprchli ze svých domovů a uchýlili se do Kyatsaby v západní části města Beni a do Mabalako, kde je nemocnice zahlcena pacienty. Občanská společnost na území Beni hlásí, že od 3. května bylo při různých útocích připisovaných povstalcům ADF v oblasti Bapakombe-Pendekali, v Mangině, Mantumbi, Kudukudu, Kalmango a Beu-Manyama zabito 123 civilistů.

ADF, která má nyní základnu ve východním Kongu, slíbila věrnost Islámskému státu a podniká časté útoky, čímž dále destabilizuje region, kde působí mnoho militantních skupin. Tisková agentura AFP uvedla, že poslední útok zvýšil počet obětí způsobených útoky ADF v KDR v tomto měsíci na téměř 150. Samostatně bojují úřady KDR také proti povstalcům M23 napojeným na Rwandu, kteří rovněž operují převážně ve východní oblasti země.

Papež František požádal účastníky modlitby Anděl Páně, aby se i nadále modlili za další národy postižené násilím. "Nepřestávejme se modlit za mír na Ukrajině, ve Svaté zemi, Súdánu, Myanmaru a všude tam, kde lidé trpí válkou," řekl.

Zdroj: Vatican News

Pronásledování křesťanů Papež František

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Ve stopách papeže Františka
Ve stopách papeže Františka Alvaro Grammatica