Odhalení tajemství, jež skrývalo srdce světice, která přijala Kristova stigmata

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace10. 7. 2024, 10.15

9. července se slaví svátek svaté Veroniky Giuliani, velké kapucínské mystičky, jež obdržela Kristova stigmata.

image:Image 60/source/orig/59148_santa-giuliani-090724.jpg
Wikimedia Commons

Svatá Veronika Giuliani se narodila v roce 1660 v Mercatellu v severovýchodní Itálii. Jako dítě měla různé mystické zážitky a dokonce obdržela Kristova stigmata. To, co prožila, zanechala jako svědectví ve svých spisech.

V roce 2010 jí papež Benedikt XVI. věnoval jednu ze svých katechezí a s citací její vlastní výpovědi vyprávěl o tom, jak ukřižovaný Kristus odklonil jednu ze svých rukou z kříže, aby jí řekl, že má přijít k němu. "Co jsem tehdy cítila, vám nemohu říci: chtěla bych být vždy po jeho nejsvětějším boku," řekla svatá Veronika.

V knize "Las grandes figuras capuchinas" se vypráví o jedinečném jevu, který potvrdil sám zpovědník svaté Veroniky, otec Guelfi. Světice požádala dva blízké společníky, aby nakreslili jakési kompendium Kristova utrpení, které měla v srdci. To bylo předáno místnímu biskupovi Alejandru Codebóovi.

O několik měsíců později, 9. července 1727, světice zemřela a její poslední slova zněla: "Našla jsem Lásku, Láska se dala vidět! To je příčina mého utrpení, řekněte to všem, řekněte to všem!"

Církev poté požádala o pitvu, kterou provedli dva lékaři, kteří srdce vyňali za přítomnosti biskupa Alejandra, Veroničina zpovědníka a několika autorit.

Popis toho, co viděli, zněl: "Tam, dokonale tvarované a jakoby vytesané božským umělcem, se objevily hlavní nástroje umučení: provazy, kladiva, hřeby, meče, kříž, kopí a různá tajemná písmena, vše tvořené nervy a svaly, v přesném souladu s kresbou, kterou světice nařídila zhotovit pár měsíců před svou smrtí."

Později bylo upřesněno, že v srdci bylo sedm mečů Mariiných bolestí a písmena C.F.O.P.V., která znamenají "lásku, víru neboli věrnost Bohu, poslušnost, trpělivost neboli utrpení a vůli Boží neboli pokoru".

Svátek svaté Veroniky Giuliani obecně připadá na 9. července, ale kapucínská rodina jej slaví vždy 10. července.

Zdroj: Aciprensa, španělská sekce

Světci dneška Svědectví