Na konzistoři 1. července bude předloženo patnáct návrhů na kanonizaci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 6. 2024, 8.15

Svatý otec svolal na pondělí 1. července 2024 kardinály do konzistorního sálu vatikánského Apoštolského paláce, aby hlasovali o několika návrzích na kanonizaci, mimo jiné o francouzsko-kanadské řeholnici Marii-Léonii Paradisové, Italce Eleně Guerrové a mladém laikovi Carlu Acutisovi.

image:Image 59/source/orig/58340_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-38.jpeg
Vatican Media

Podle oznámení zveřejněného ve středu 19. června a podepsaného Mons. Diegem Ravellim, papežským ceremoniářem, se kardinálové, kteří jsou v den konání přítomni v Římě, mají dostavit do konzistorního sálu v Apoštolském paláci na řádnou konzistoř, které bude předsedat papež František.

Během tohoto setkání budou kardinálové hlasovat o kanonizaci 15 blahoslavených osob, kterými jsou:

Mučedníci z Damašku, blahořečení Piem XI. v roce 1926. Jedná se o osm řeholníků, Manuela Ruize Lópeze a sedm jeho společníků z Řádu menších bratří (františkánů), jakož i tři laiky maronity, bratry Františka, Mootiho a Rafaela Massabkiho. V noci z 9. na 10. července 1860 byli v syrském Damašku zavražděni komandem drúzských muslimů ve františkánském klášteře v křesťanské čtvrti Bab-Touma. Jejich mučednická smrt se odehrála na pozadí pronásledování organizovaného drúzskými muslimy od Libanonu po Sýrii, během něhož přišly o život tisíce křesťanů.

Na programu konzistoře 1. července bude také kauza kanonizace tří zakladatelů řeholních společenství. Jedním z nich je  P. Joseph Allamano, italský kněz a zakladatel misionářů Consolata v roce 1901 a misionářek Consolata v roce 1910. Jeho dvě komunity, blahořečené svatým Janem Pavlem II. v roce 1990, čítají kolem 2 000 členů a věnují se evangelizaci a službě chudým na svých misijních územích.

Dále se konzistoř bude zabývat případem Eleny Guerry. Ta v roce 1872 založila kongregaci Oblátů Ducha Svatého, která se věnuje vzdělávání, pastoraci a podpoře úcty k Duchu Svatému. Napsala řadu děl na podporu role Ducha Svatého v životě církve a vytvořila novénu pro věřící. Papež Lev XIII. inspirován jejími díly povzbuzoval k úctě k Duchu Svatému ve své encyklice Divinum Illud Munus z roku 1897. Svatý Jan XXIII. ji blahořečil 26. dubna 1959.

Kardinálové rozhodnou také o kanonizaci francouzsko-kanadské řeholnice Marie-Léonie Paradisové. Na 12 let byla poslána do Spojených států, v roce 1880 se vrátila do Kanady a založila společenství Malých sester Svaté rodiny. Tato kongregace pracovala s žáky ve školách, na vysokých školách a v seminářích.

Poslední osobou na seznamu blahoslavených je Carlo Acutis, blahořečený v říjnu 2020. Mladý Ital, který zemřel v roce 2006 na leukémii ve věku 15 let, vydával svědectví o své lásce ke Kristu v každodenním životě, ale také prostřednictvím nových komunikačních technologií. Vytvořil například digitální výstavu o eucharistických zázracích po celém světě.

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Papež František

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Žijeme v době papeže Františka