Moc, demokratizace a role žen: Tři témata Rady kardinálů s papežem Františkem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 6. 2024, 10.05

V úterý 18. června skončilo setkání Rady kardinálů (C9) s papežem Františkem, na kterém se tři ženy zamýšlely nad různými otázkami, jako je moc, demokratizace a role žen v katolické církvi.

image:Image 59/source/orig/58307_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2.jpeg
Vatican media

Dvoudenní pracovní zasedání Rady kardinálů, které skončilo v úterý, se zaměřilo na roli žen v církvi a na problematiku ochrany nezletilých. Kardinálové Ambongo a Gracias poukázali na četné příležitosti pro rozvoj vedoucí úlohy žen v církvi.

Úvahy nikoli "o ženách", ale "s" ženami o jejich roli v církvi byly tématem Rady kardinálů, zejména v pondělí během prvního dne pracovního setkání, kdy jedna řeholní sestra a dvě univerzitní profesorky přednesly papeži a kardinálům sérii prezentací.

Tisková kancelář Svatého stolce vydala v úterý 18. června pozdě večer komuniké, v němž uvedla, že mezi řečníky byly: Valentina Rotondiová, profesorka na Univerzitě aplikovaných věd a umění jižního Švýcarska (SUPSI) v Luganu a vědecká pracovnice Nuffield College specializující se na sociální vědy na Oxfordské univerzitě a milánského centra neurologie NeuroMI, a Donata Horaková, profesorka kanonického práva na Teologickém studiu Alberoni v italské Piacenze, přidruženém k Papežské univerzitě Angelicum.

Ve své přednášce, uvádí vatikánská nóta, profesorka Rotondiová zdůraznila vizi ekonomie jako péče a dobrého hospodaření v kontextu hlubokého mezigeneračního vztahu, zatímco Donata Horaková ze své strany poukázala na různé antinomie, jako je spravedlnost a milosrdenství, poradní moc a deliberativní moc, hierarchický princip a ekleziologie společenství, demokratizace a monarchický model, v kontextu širší reflexe kanonického práva.

Do debaty přispěli také přítomní kardinálové a dva z nich se na závěr zasedání C9 podělili s vatikánskými médii o myšlenky, které se k tématu během zasedání objevily. Kardinál, arcibiskup z Kinshasy, Fridolin Ambongo Besungu, připomněl, že včera proběhla již čtvrtá diskuse o roli žen v církvi. "Zde v církvích tvoří ženy více než polovinu lidí, kteří se účastní mší svatých, ale když vidíme, jakou mají zodpovědnost, je jich málo," poznamenal. Po všech těchto setkáních nám podle něj bylo jasné, že tyto odpovědnosti musí růst, ale, jak podotkl, ne v "militantním" smyslu, ale pouze proto, že, jak říká papež, "církev je žena" a v církevním společenství je třeba ocenit "mateřství".

Kardinál Oswald Gracias, metropolitní arcibiskup Bombaje, souhlasil s významem role, kterou je třeba posílit. "Pocházím z Indie a v některých oblastech mají ženy malý význam, jsou druhořadé, a proto církev pracuje na tom, aby jim poskytla správné postavení v rodině, ve společnosti, v politice. V církvi, v samotném kanonickém právu existuje mnoho možností pro vedoucí profil žen v církvi a moje zkušenost mi mnohokrát ukázala, že ženy dokázaly řešit otázky pohledem, který muži nebrali v úvahu. A mám velkou naději, že se to bude rozvíjet."

Druhý a závěrečný den práce C9 v úterý pokračoval zprávami kardinála O'Malleyho věnovanými perspektivám, které otevírá práce Komise pro ochranu nezletilých v oblasti ochrany, uvádí se v prohlášení Tiskového úřadu Svatého stolce. Kardinál Gracias se zaměřil na činnost a způsob fungování biskupských konferencí v této oblasti. Nakonec se diskuse zaměřila na situace v různých částech světa, z nichž kardinálové Rady pocházejí, se zvláštním zřetelem na současné probíhající konflikty. Příští zasedání C9 je naplánováno na prosinec 2024.

Zdroj: Vatican News

Papež František

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Bratr František