Lurdský biskup: Můj osobní názor je, že Rupnikovy mozaiky by měly být odstraněny, ale zatím zůstanou

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 7. 2024, 15.55

Mons. Jean-Marc Micas, biskup diecéze Tarbes a Lourdes vydal 2. července tiskové prohlášení, ve kterém uvádí, že Rupnikovy mozaiky zdobící mariánské poutní místo v jihozápadní Francii prozatím nebudou odstraněny. Dále v komuniké stojí, že rozhodl, aby při večerních mariánských procesích již nebyly nasvětlovány.

image:Image 59/source/orig/58957_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-47.jpeg

Rupnikovo dílo zdobí vchod do baziliky od roku 2008, kdy uplynulo 150 let od zjevení Panny Marie čtrnáctileté Bernadettě. Mozaiky se však staly předmětem mnoha diskuzí poté, co byl jejich autor, slovinský kněz Marko Rupnik, obviněn ze sexuálního zneužívání.

"Mnoho obětí sexuálního násilí a zneužívání vyjádřilo své pocity a bolest, kterou pro ně toto dílo nyní představuje," uvedl včera, 2. července, v tiskovém prohlášení biskup Jean-Marc Micas. "Můj osobní názor je, že by bylo vhodnější tyto mozaiky odstranit," vysvětlil v textu. "Nicméně vidím, že názory jsou velmi rozdílné a často polarizované. Měly by být mozaiky ponechány tam, kde jsou? Měly by být zničeny? Měly by být odstraněny nebo vystaveny jinde? Na žádném návrhu nepanuje shoda. Postoje jsou plné vášní a rozdílů," dodává.

Touto otázkou se od listopadu 2023 do současnosti zabývala speciální komise složená z rektora svatyně, biskupa z Lurd, zástupců francouzských i zahraničních obětí zneužívání, odborníků specializujících se na sakrální umění, ale i osob, které se zabývají prevencí a bojem proti zneužívání. Biskup Jean-Marc Micas zároveň bral v potaz názory mnoha dalších lidí, kteří byli ochotni mu zaslat své příspěvky: kardinálů a biskupů, umělců, právníků, obětí i poutníků.

"Tato situace nemá nic společného s jinými díly, jejichž autoři a oběti jsou již po smrti, někdy i několik století," vysvětluje biskup Micas. "V tomto případě jsou oběti živé a autor také." Dále biskup zdůraznil, že mu nepřísluší uvažovat o statusu uměleckého díla, o jeho "morálce", kterou je třeba odlišovat od morálky jeho autora. "Mým úkolem je zajistit, aby poutní místo přijímalo všechny, zejména trpící, včetně obětí sexuálního zneužívání a útoků, dětí i dospělých. Tito lidé, kteří potřebují útěchu a odškodnění, musí zůstat v popředí."

Jelikož existuje mnoho protichůdných postojů, zda mozaiky odstranit či ne, domnívá se biskup Jean Marc Micas, že nejlepší rozhodnutí ještě nedozrálo. Díla Marka Rupnika u vchodu do baziliky Panny Marie Růžencové tedy zatím zůstanou, ale již nebudou nasvěcována během večerních mariánských procesí. "To je první krok. Budeme spolupracovat s lidmi dobré vůle, kteří jsou ochotni nám pomoci určit další postup," uzavírá biskup.

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Ochrana nezletilých v církvi