Kalvárie, kostely i zámek: opravené památky zvou k návštěvě

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace26. 6. 2024, 10.46

Čtyři výjimečná místa, která nyní září novým leskem, čtyři příležitosti zkoumat kulturní dědictví a získávat přitom nezapomenutelné zážitky. Vydejte se v letních měsících na průzkum církevních památek, které nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí.

image:Image 59/source/orig/58666_39540_0_230709-mala-pout-velehrad-13.jpg

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

V letošním roce otevírá kroměřížský zámek nové prohlídkové trasy. „Via magnifica“ provede návštěvníky druhým patrem se všemi jeho skvosty – obrazárnou, Manským sálem, starou i novou knihovnou, kabinetem mincí a kaplí. Tyto prostory vám přiblíží sbírkotvornou činnost olomouckých arcibiskupů a biskupů. Život arcibiskupské gardy pak poznáte v autentických prostorách Mlýnské brány v interaktivní expozici „Gardistka“.

Zámek letos zcela mimořádně nabízí zvýhodněné poloviční vstupné organizovaným zájezdům z farností a škol. Nabídka je určena pro skupiny minimálně 15 osob. Zájemci se mohou objednávat přes rezervační formulář na webu www.zamek-kromeriz.cz/rezervace-skupin-a-zajezdu, do poznámky připište název farnosti. Kontakt: Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, z.ú., tel. 778 434 758, e-mail: rezervace.azzk@ado.cz, web: www.zamek-kromeriz.cz.

Poutní areál Velehrad

Stavební a restaurátorská obnova pomohla otevřít dosud nepřístupné části kláštera, například jezuitskou kapli. Nové tematické expozice zavedou návštěvníky i do podzemí a představí jim život ve středověkém klášteře. Navštívit lze také románskou cisterciáckou kuchyni, která byla odkryta při archeologických pracích, a v expozici „Velehrad v proměnách věků“ můžete projít celý stavebně historický vývoj místa. Chybět nemůže ani okruh věnovaný svatým Cyrilu a Metodějovi a jejich odkazu i přesahu do současnosti. Kontakt: Infocentrum Velehrad, tel. 571 110 538, 774 183 949, e-mail: info@velehrad.cz, web: www.velehradinfo.cz.

Kněžská rezidence na Kalvárii u Jaroměřic

Návštěvníkům se otevřely dosud nepřístupné prostory v objektu nově zrekonstruované barokní fary. Mimo jiné zde vznikla nová „Expozice sakrálního umění regionu Svitavska“, kde je možné obdivovat umělecké předměty od místních umělců. Restaurováním a obnovou prošly také varhany v kostele Povýšení sv. Kříže. Návštěvu poutního místa i pořádání poutní bohoslužby si lze dohodnout s jeho správci: Marie Mrňková, tel. 739 889 840, e-mail: mrnkova.marie@ado.cz.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Dominanta olomouckého centra má za sebou rozsáhlou rekonstrukci, která zahrnovala obnovu fasády a zpřístupnění jižní věže. Díky vybudování architektonického prvku – vloženého ocelového schodiště – dnes návštěvníci mohou obdivovat nádherný výhled na Olomouc z výšky 46 metrů. V samotném kostele si mohou poslechnout barokní varhany, jejichž význam dosahuje celoevropské úrovně a díky kompletnímu restaurování opět znějí při bohoslužbách i koncertech. Nová expozice „Kostel sv. Mořice v Olomouci v průběhu věků“ pak mapuje stavebně historický vývoj kostela a přináší návštěvníkům bohaté poznání. Kontakt: P. František Hanáček, tel. 585 223 179, 602 539 303, e-mail: faolomouc-smo@ado.cz.

Obnova všech zmíněných památek byla financována převážně z prostředků EU a dalších veřejných zdrojů. Renovovaná místa tak nabízejí příležitost k hlubšímu poznání naší historie a kulturního dědictví. Ať už se rozhodnete pro románské podzemí velehradského kláštera, majestátní gotiku kostela sv. Mořice, barokní zdobnost kroměřížského zámku nebo na sebe necháte zapůsobit genia loci na Kalvárii, čekají tu na vás nezapomenutelné zážitky. Přijďte objevovat historii, umění a krásu, které nám zanechaly minulé generace. Těšíme se na vás!

Život z víry Kultura

image:Image Vánoce - historie, zvyky, tradice
Vánoce - historie, zvyky, tradice Jitka Pastyříková
image:Image Liturgické textilie a jejich památková ochrana