Hořící věž katedrály v Normandii, děsivá připomínka požáru Notre Dame

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 7. 2024, 13.59

Věž gotické katedrály ve francouzském městě Rouen v Normandii začala dnes, 11. července, hořet během renovačních prací a připomněla požár pařížské katedrály Notre Dame v roce 2019.

image:Image 60/source/orig/59202_cathedralrouen.JPG
Wikimedia Commons

První záběry ukazovaly tmavý dým stoupající z věže a lidi v ulicích pod ní, kteří zděšeně vzhlíželi vzhůru. Na pozdějších záběrech byl kouř stále vidět mezerou v bílém krytu obepínajícím lešení kolem věže.

Katedrála, klenot francouzské středověké gotické architektury, pochází z 12. století a v 19. století ji opakovaně maloval impresionista Claude Monet, čímž z ní udělal světově proslulou stavbu. Věž se v současné době opravovala a je chráněná bílými plachtami.

Místní média uvedla, že katedrála byla evakuována a na místě pracují záchranné složky. Kolem budovy byl zřízen bezpečnostní kordon. Nejsou hlášeny žádné oběti a rozsah škod je nejasný.

Starosta Rouenu Nicolas Mayer-Rossignol na síti X napsal: "V tuto chvíli nevíme nic o příčině požáru. Všechny veřejné zdroje jsou mobilizovány."

V roce 2019 způsobil požár dřevěné konstrukce střechy světoznámé pařížské katedrály Notre Dame ničivé škody a opravy se teprve nyní blíží k závěru.

Oheň v dubnu tohoto roku zdevastoval také Starou kodaňskou burzu, jednu z nejstarších památek dánského hlavního města, a svrhl její věž. Později se zřítily i velké části vnějších zdí.

Zdroj: The Guardian

Církev a společnost Média