Generální sekretáři biskupských konferencí Evropy jednali v Madridu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 6. 2024, 12.32

V sídle Španělské biskupské konference se od neděle 16. června do středy 19. června konalo setkání generálních sekretářů biskupských konferencí Evropy, které pořádala Rada evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem jednání byla synodalita ve službě biskupa a biskupské konference. Českou republiku reprezentovali biskup Stanislav Přibyl, končící generální sekretář ČBK, i jeho nově jmenovaný nástupce P. Roman Czudek, který se funkce ujme od 1. srpna tohoto roku.

image:Image 59/source/orig/58314_whatsapp-image-2024-06-18-at-19-23-57.jpeg
Foto: Mons. Stanislav Přibyl, P. Leszek Gesiak SJ

V průběhu pracovního zasedání, které bylo věnováno tématu synody o synodalitě, vystoupil v pondělí dopoledne děkan teologické fakulty z Církevní univerzity sv. Damasa v Madridu na téma Společenství, účast a poslání: biskupské konference jako projev synodality. Odpoledne měli generální sekretáři možnosti navštívit královský palác v Madridu i místní katedrálu, kde slavili společnou mši svatou s madridským arcibiskupem, kardinálem José Cobo Cano.

Sr. Estelle Mical Sogbou z komunity Chemin Neuf z Bonnu hovořila v úterý dopoledne o synodalitě jako ekumenické zkušenosti. Účastníci pak v jazykových skupinách debatovali o svých konkrétních ekumenických zkušenostech a příkladech. "Připomenul jsem dobré vztahy s ERC a FŽO a naši společnou akci Red Wednesday," dodává biskup Stanislav Přibyl.

Odpoledne navštívili město Toledo, sídlo primase Španělska. Toledská arcidiecéze byla založena již ve 3. století a vygenerovala velké množství světců, kterými jsou i biskupové této diecéze. "Katedrálu začali stavět před 800 lety, v roce 1226, na místě mešity, která stála místo vizigótské katedrály. V arcidiecézi je dodnes uchováván jeden ze západních obřadů, které nejsou obřadem římským, tzv. mozarabský ritus, který pochází z vizigótské doby. V tomto obřadu jsme také slavili eucharistii, které předsedal arcibiskup Francisco Cerro Chavez, arcibiskup toledský a primas Španělska," upřesňuje biskup Stanislav.

Třetí den účastníci zahájili mší svatou v kapli Apoštolské posloupnosti v sídle Španělské biskupské konference v Madridu, které předsedal arcibiskup Gintaras Grušas, předseda CCEE. Dopoledne vyslechli zprávu o činnosti Komise biskupských konferencí EU (COMECE) od jejího generálního sekretáře P. Manuela Barriose Prieta a zprávy z komisí CCEE pro mládež a pro rodinu a život.

Součástí setkání byla i hodinová eucharistická adorace a modlitba růžence, který se s účastníky modlila Jimena, dívka, která během Světového setkání mládeže v Lisabonu získala zpět svůj zrak. Ta také vydala svědectví o této události v jejím životě.

Závěr jednání byl věnován zkušenosti končícího generálního sekretáře CCEE P. Martina Michalíčka, který se ohlížel za 6 a půl lety své služby. Mimo jiné zmínil těžkosti, které přinesla pandemie covid-19 a vzpomínal na kontinentální synodální shromáždění v Praze v roce 2023.

"Takováto setkání skýtají možnost sdílet neformálně zkušenosti, inspirovat se a navázat vztahy," uzavírá Mons. Stanislav Přibyl, který byl na zasedání generálních sekretářů Evropy naposledy, a kde představil svého nástupce, P. Romana Czudka, který nastoupí do vedení ČBK 1. srpna.

Život z víry Biskupové

image:Image Příležitosti a výzvy v komunikaci církve ve 21. století
Příležitosti a výzvy v komunikaci církve ve 21. století Petra Koudelková
image:Image Jak se žije v semináři