Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Evropa musí znovu získat naději a naplnit své poslání k míru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 6. 2024, 9.02
TiskTisk

Papež František se v sobotu 22. června setkal s předsedy Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE).

image:Image 59/source/orig/58387_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-3.jpeg
Vatican Media

Během setkání Svatý otec s představiteli COMECE diskutoval o řadě témat, včetně probíhající války na Ukrajině a výsledků nedávných evropských voleb, v nichž došlo k výraznému nárůstu nacionalistických a euroskeptických stran v několika západoevropských zemích.

Po audienci se arcibiskup Antoine Hérouard, místopředseda COMECE, podělil s Vatican News o obavy evropských biskupů ohledně výzev, jimž v této kritické době čelí instituce EU. Dále akcentoval starost biskupů o roli, kterou mohou křesťanské církve a další náboženská společenství sehrát při pomoci Evropě znovuobjevit její „evropskou duši“, jak se vyjádřil papež František, jejího zakládajícího ducha mírové jednoty, a to i proto, aby mohla čelit ruské válce na Ukrajině.

Arcibiskup Hérouard v rozhovoru zdůraznil potřebu větší solidarity mezi členy EU, poznamenal, že Evropa je na mezinárodní scéně slabá, a nacionalismus není řešením výzev, kterým čelí, včetně ožehavé otázky migrace. V souvislosti s nedávnými volbami do Evropského parlamentu podotkl, že jejich výsledky potvrzují znepokojení mnoha evropských občanů nad některými rozhodnutími EU. To se podle něj týká zejména některých zakládajících členských států EU, jako je Francie, Německo, Belgie a Itálie, kde se výrazně prosadily krajně pravicové strany, protože Brusel je podle něj mimo kontakt s každodenními problémy běžných lidí.

Poznamenal však, že v některých východoevropských členských zemích, jako je Polsko, Slovensko, Rumunsko a dokonce i Maďarsko, kde proevropské strany získaly více hlasů, je tento trend překvapivě menší.

Podle arcibiskupa Hérouarda je zatím brzy na to, aby se dalo předpovědět, zda nový Parlament a Komise podlehnou tlaku nacionalistických skupin a zaujmou tvrdší postoj například k odporu vůči migraci, změnám klimatu a dalším tématům. Poznamenal, že Evropa se v tuto chvíli potřebuje zaměřit na společné dobro Unie, a tedy posílit svůj hlas v členských státech, pokud má na mezinárodní scéně hrát roli při nastolování míru ve světě, počínaje Ukrajinou.

Církve spolu s dalšími náboženskými společenstvími mohou podle něj k tomuto cíli přispět podporou dialogu a budováním mostů, k čemuž papež František evropské biskupy vybídl, a nabídl tak poselství naděje, které Evropané, jak se zdá, ztratili.

Zdroj: Vatican Nesws, anglická sekce

Focusy

Papež František Církev a společnost

Mohlo by vás zajímat

image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
Cena: 134 Kč
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
Cena: 201 Kč
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
Cena: 45 Kč
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
Cena: 28 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou