Den Země: Papež František vyzývá k odpovědnosti za náš společný domov

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 4. 2024, 7.52

V pondělí 22. dubna, kdy si po celém světě připomínáme Den Země, zopakoval papež František na svém účtu na síti X svoji výzvu, abychom chránili planetu Zemi a usilovali o mír ve světě.

image:Image 56/source/orig/55063_the-bottle-5128607-1280.jpg
Ilustrační foto

Papež František ve svém příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter) uvedl, že jeho generace odkázala těm dalším mnoho finančního bohatství, ale pro ochranu planety toho udělala málo. Uvedl také souvislost mezi současnými ekologickými problémy a konflikty, které zuří v mnoha částech světa. "Naše generace nám odkázala mnoho bohatství, ale nedokázali jsme ochránit planetu a nechráníme mír. Jsme povoláni stát se řemeslníky a správci našeho společného domova, Země, která se "propadá do zkázy". #EarthDay

Papežův příspěvek opakuje slova z encykliky Laudato Si' z roku 2015 týkající se péče o náš společný domov a její výzvy jednotlivcům, společenstvím i vládám, aby pečovali o přírodu.

Mezinárodní Den Země byl vyhlášen v roce 1970 s cílem zvýšit povědomí o kritických environmentálních problémech, kterým naše planeta čelí, a mobilizovat úsilí o jejich řešení. Je příležitostí pro jednotlivce, komunity, organizace a vlády, aby se spojili a zapojili se do aktivit zaměřených na obnovu a ozdravení ekosystémů, boj proti klimatickým změnám a zachování biologické rozmanitosti, a zachovali tak planetu pro budoucí generace.

Den Země má každý rok specifické téma, které má upozornit svět na naléhavé problémy životního prostředí. Letošní 54. ročník se pod heslem Planeta vs. plasty zaměřuje na znečištění plasty a na potřebu omezit jejich používání a výrobu. Lidé ročně vyprodukují více než 400 milionů metrických tun plastů, což je zhruba hmotnost všech osob na planetě.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Péče o stvoření Církev a společnost

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek