Již příští pátek, tedy 10. června 2016, tu bude další Noc kostelů s nabídkou několika stovek programů či možností jen tak 'proniknout za zdi kostelů'. Na co se můžete těšit? Vybíráme z programů v jednotlivých diecézích.
Více než 150 zapojených míst po celém území brněnské diecéze připravuje pro návštěvníky téměř 900 jednotlivých programů. Pořadatelé z desítky křesťanských církví nabízejí pestré spektrum různorodých programů, soutěží, besed, workshopů, prohlídek a doprovodných aktivit. Velký zájem bývá již tradičně o dětské aktivity, koncerty různých žánrů, divadelní představení, výstavy a modlitební setkání. Mnohé programy přiblíží letošní jubileum Karla IV., veřejnost jistě využije možnost zhlédnout brněnský kostel sv. Jakuba v novém hávu po celkové rekonstrukci, poprvé o Noci kostelů otevírá své brány návštěvníkům bazilika Panny Marie na Starém Brně se stříbrným oltářem a palladiem města Brna. Za zhlédnutí stojí i expozice v místě bývalého kostela sv. Floriána v Černovicích, který byl zničen při leteckém náletu za 2. světové války, či absolvování venkovního prohlídkového okruhu klášterními zahradami a sklepeními v Králově Poli v kostele Nejsvětější Trojice. Mnoho příchozích zavítá i letos do kaple Matky Boží v blízkosti hradu Veveří u Brněnské přehrady. Za zmínku stojí i premiéra hudebního díla Lukáše Davida Stabat Mater ve Křtinách u Brna či koncert houslisty Pavla Šporcla v Pohořelicích.
Příjemným zpestřením pro všechny příchozí bude na mnoha místech možnost posezení při kávě a čaji, dále nabídka ochutnávky mešních vín a nejrůznějších napečených dobrot či „dobročinných“ palačinek a vaflí.
V olomoucké arcidiecézi se návštěvníkům otevře zhruba 200 kostelů, jen v Olomouci jich bude 27. Lidé zde mohou například vystoupat na věž katedrály sv. Václava nebo kostela sv. Mořice a prohlédnout si bohoslužebné předměty vystavené v sakristii kostela sv. Michala.
Z dalších objektů stojí za zmínku například běžně nepřístupné kaple v sídle Arcidiecézní charity, v Arcibiskupském paláci, ve sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, v hospici na Svatém Kopečku nebo v klášteře sester Neposkvrněného Početí, které zde zároveň provozují kavárnu Õde.
Více než deset kostelů se otevře také ve Zlíně a Prostějově, devět si jich bude možné prohlédnout v Kroměříži, osm ve Svitavách a šest v Šumperku. Po čtyřech objektech pak nabídnou města Přerov, Otrokovice, Litovel a Vizovice.
V letošním roce proběhne Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi v pátek 10. června jako součást Dnů víry připomínajících 20. výročí založení zdejší diecéze.
Více informací hledejte na speciálním 'narozeninovém' webu biskupství.
Z nabídky v Hradci Králové a dalších městech diecéze upozorňujeme na benefiční koncert Jaroslava Svěceného ve farnosti Přepychy (kostel sv. Prokopa) či zajímavý podhorský program v trutnovském kostele Narození Panny Marie (divadlo o Mojžíšovi, biblické tance, zhudebněné modlitby, trubači KRNAP, misijní jarmark, výstup na věž). Ve Dvoře Králové, Žirči můžete navštívit kostel sv. Anny, kde je k vidění barokní zvonkohra a čeká vás kostýmové barokní vystoupení či flétnový koncert. V Kohoutově, kde se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, proběhne výtvarná dílna či koncert ZUŠ.
V samotném Hradci Králové můžete zavítat do katedrály Svatého ducha, kde vás čeká prohlídka zvonů, můžete se seznámit s historií kostela či si poslechnout varhanní hudbu. V kostele sv. Antonína se můžete těšit na prohlídku zvonice, komentovanou výstavu bohoslužebných předmětů, vystoupení ZŠ či pěveckého sboru a komentované prohlídky varhan.
Již sedmým rokem se pražská arcidiecéze zapojí do mezinárodního ekumenického projektu, v němž nejde pouze o prohlídky sakrálních staveb, ale především o přiblížení duchovní a kulturní tradice vycházející z křesťanství.
K letošní Noci kostelů se netradičně připojí i vězeňská kaple v příbramské věznici. S heslem „Dojedeme dál než v Mostě“ (mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie jel také po kolejích, ale urazil pouze 841 metrů, navíc jel velice pomalu a člověk by se v něm nikam nesvezl) nabídne Noc kostelů v Praze tramvaj s duchovním programem. Návštěvníci či lépe řečeno cestující v něm naleznou mnohé z toho, co se běžně vyskytuje v kostelech nepojízdných: kněze, kříž, věčné světlo, ale také například varhany, i když to budou varhany poněkud menší, tj. portativ. Celá tramvajová jízda bude k dispozici on-line na youtube - https://youtu.be/KV2wO8kJyNs. Mezi 18.00-22.00.
Dva úspěšné rozhlasové dokumenty s duchovní tematikou, které vznikly v rámci rozhlasového cyklu Dobrá vůle, si budou moci poslechnout zájemci v Radiokavárně ve Farním centru naproti kostelu sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích. Po skončení o nich mohou diskutovat s autorkou Lenkou Svobodovou. Při příležitosti letošní Noci kostelů vydalo Arcibiskupství pražské hru pro děti s názvem „Cesta za Svatováclavskou korunou“. Jejím smyslem je pobavit, ale zároveň také přiblížit dětem život národního patrona svatého Václava.Farnost na Lhotce se pak rozhodla navázat na Noc kostelů Víkendem víry, a tematicky pokračovat přes celý víkend. Součástí bohatého programu budou debaty o víře a křesťanství, programy pro děti anebo promítání filmů. Více na http://www.apha.cz/noc-kostelu.
V letošním roce budou během Noci kostelů na území litoměřické diecéze zpřístupněny dvě stovky církevních objektů, z nichž je více než 150 římskokatolických; na téměř 30 místech bude Noc kostelů probíhat poprvé.
Na řadě míst se pořadatelé budou držet osvědčeného programu: nabízejí komentované prohlídky, přednášky, výstavy, hudební vystoupení, setkání u varhan, výstupy do kostelních věží nebo programy pro děti, letos ovšem i více prostoru pro ztišení, modlitbu a rozhovory. Na některých místech budou kostely otevřené už dopoledne, kdy v nich probíhá program pro školy.
I letos vyjede na Ústecku autobus, se kterým zájemci během jednoho večera navštíví kostel sv. Havla v Chlumci, kapli Nejsvětější Trojice na kopci Horka v Chlumci, kostel sv. Josefa v Telnici, kostel sv. Tří králů v Libouchci a kostel Nejsvětější Trojice v Jílovém u Děčína. Ve Světci chtějí pořadatelé například návštěvníky informovat o kurzu Alfa a Svatém roce milosrdenství vyhlášeném papežem Františkem, v Teplicích se mohou zájemci seznámit s expozicí vězeňské kaplanské služby, v Horní Polici bude představen záměr obnovy tohoto poutního místa.
Kromě brožur sloužících jako poutnické pasy si budou moci návštěvníci akce odnést na památku nové pexeso s obrázky kostelů a kaplí nacházejících se na území litoměřické diecéze a zapojených do Noci kostelů. Tematicky tak navazuje na pexesa vydaná v předchozích třech letech. Dále pohlednice nebo čokolády a pastelky s logem Noci kostelů. V rámci diecéze jsou i letos vyhlášeny dvě soutěže - výtvarná pro děti do 15 let a fotografická pro návštěvníky starší 16 let (nejlepší snímky bývají zařazovány do nově vydávaných pexes v následujícím roce).
Letos jsou připraveny skládačky z oblastí, kde se přihlásilo více kostelů. Obsahují seznam kostelů s programem, jejich fotky a přehlednou mapku. Jedná se o tyto oblasti: Domažlicko–Tachovsko, Kralovicko, Plzeň, okolí Plzně, Rokycansko a Sokolovsko.
V některých místech programy začnou již v odpoledních hodinách. Třeba zrovna v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni již odpoledne bude možnost od 15 hodin vystoupat na věž k nově instalovaným zvonům. V Plzni bude k dispozici opět kyvadlová doprava, která doveze zájemce ke kostelům vzdálenějším od centra.
Z Rokycan pojede do okolních kostelů poutní autobus a například ve Stodu se uskuteční Bike show a následně vyrazí konvoj motorek a automobilů do Holýšova a Čečovic. Letos nově budou otevřené kaple v Bečově - hradní kaple Navštívení Panny Marie, zámecká kaple sv. Petra a soukromá kaple Eleonory Beaufort-Spontin v letohrádku Komtesa. Mezi novinky Noci kostelů bude patřit i kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Sedle a kostel sv. Petra a Pavla ve Skviříně.
Během několika let zkušeností se ustálily programy na mnoha místech, které se mnohdy skládají z představení daných společenství a jsou tedy vpravdě stálicemi – jedná se o koncerty, komentované prohlídky, výstavy sakrálních oděvů a podobně. Na některých místech lze vysledovat touhu po odpočinku, kdy týmy organizátorů po několika letech vynechávají svou účast na akci a čerpají případně inspiraci návštěvou u sousedů, či jinde.
Na některých místech se letos můžeme těšit na program zaměřený na děti, např. v katolických kostelech v Kamenném Újezdě, Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích, nebo v evangelickém sboru v Jindřichově Hradci. V píseckém sboru Církve československé husitské bude zase možno vstoupit do problematiky ekologického zemědělství ve smyslu příspěvku k péči o stvoření, v kostele sv. Víta v Soběslavi se zase budou moci návštěvníci zamýšlet apokalyptickými náladami v moderní kultuře, nebo číst v přilehlých prostorách nad sklenkou vína. Přpomeňme také aktivitu evangelického sboru ve Strmilově na jindřichohradecku, kde bude, mimo jiné, možno během programu darovat trvanlivé potraviny pro lidi na útěku.
V loňském roce se Noci kostelů zúčastnilo 1 483 kostelů a modliteben; v celé České republice bylo zaznamenáno téměř 500 000 návštěvnických vstupů. Mottem letošního pokračování je citát Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, NOC tam už nebude (srov. Zj 21,25). Myšlenka Noci kostelů vznikla před dvanácti lety ve Vídni (Lange Nacht der Kirchen); během čtyř let se rozšířila do celého Rakouska, do České republiky, na Slovensko a do Estonska. Více na www.nockostelu.cz.
(text budeme průběžně doplňovat; zdroj: mluvčí jednotlivých diecézí a Štěpán Hadač, koordinátor v českobudějovické diecézi)