Na svátek sv. Jana Nepomuckého, 16. května 2016, zemřel ve věku 90 let kardinál Giovanni Coppa, dlouholetý apoštolský nuncius v ČSFR a v České republice. Informovala o tom italská média.
(aktualizováno 19.5. 10.55) Giovanni Coppa byl nunciem v ČSFR v letech 1990 až 1993 a také prvním nunciem v nové České republice (1993 – 2001). V roce 2007 byl jmenován kardinálem.
Jak uvádí Vatikánský rozhlas, pohřební obřady kardinála Giovanniho Coppy začnou ve středu 18. května v 15 hodin u oltáře katedry ve Vatikánské bazilice. Liturgii bude sloužit děkan kardinálského sboru, kardinál Angelo Sodano, spolu s dalšími kardinály, arcibiskupy a biskupy. V závěru eucharistické slavnosti bude Svatý otec František předsedat obřadům Ultima Commendatio a Valedictio (tedy poslední svěření a rozloučení).
V Praze bude sloužit zádušní mši svatou v pondělí 23. května 2016 od 17.00 hodin v kostele sv. Voršily na Národní třídě současný apoštolský nuncius Mons. Giuseppe Leanza.
„Kardinála Coppu jsme znali jako laskavého a přívětivého příznivce naší země,“ uvedl dnes kardinál Dominik Duka OP. „Právě on pomáhal ustavit biskupskou konferenci v bývalém Československu, po jeho rozdělení působil zároveň v obou zemích (1993-1994 i na Slovensku). V živé paměti máme jeho snahu naučit se česky a také česky kázat na různých poutních místech naší vlasti, které s oblibou navštěvoval. Do nedávné doby psával své dopisy do naší země česky. Přestože byl vysokým vatikánským úředníkem a diplomatem, jeho lidský přístup, návštěvy sportovních zápasů, poutě, ale i osobní kontakty z něj učinily osobnost velmi známou a oblíbenou.“
„Rádi vzpomínáme a modlíme se. Ať odpočívá v pokoji,“ dodal kardinál Duka.
Giovanni Coppa se narodil v Albě, v severoitalské provincii Cuneo, 9. listopadu 1925. V době druhé světové války studoval filosofii a teologii v místním semináři a roku 1949 byl v rodné diecézi vysvěcen na kněze. Doktorátu dosáhl na Katedře filosofie a latinské literatury Katolické univerzity Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Miláně, současně také studoval němčinu na římském Goethe Institutu.
V roce 1953 byl povolán na vatikánské Apoštolské kancléřství, o pět let později byl zařazen na zdejší Státní sekretariát. Pro svou dobrou znalost latiny působil jako expert na 2. vatikánském koncilu, kde se věnoval překladům a redakci dokumentů.
Z podnětu kardinála Giovanniho Battisty Montiniho (pozdější papež Pavel VI.) se roku 1963 pustil do studia a překladu díla velkého milánského arcibiskupa a jednoho z nejvýznamnějších latinských církevních otců, sv. Ambrože, a v následujících více než 30 letech postupně vydával komentované výbory a překlady jeho díla i kritické studie.
V roce 1979 byl jmenován titulárním arcibiskupem sertským a v lednu následujícího roku přijal ve vatikánské bazilice sv. Petra biskupské svěcení z rukou papeže Jana Pavla II. O deset let později, 30. června 1990, se ujal náročného díla obnovy jako apoštolský nuncius v České a Slovenské federativní republice, po rozpadu společného státu působil od 1. ledna 1993 v České a současně i Slovenské republice a od 1. března 1994 výhradně v České republice. Funkci apoštolského nuncia v ČR vykonával do 19. května 2001.
Na podzim roku 2007 jej papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem s titulárním kostelem sv. Lina v Římě, k jehož oficiálnímu převzetí došlo 27. ledna 2008.
Dne 30. dubna 2010 se konala v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí České republiky slavnost udílení cen Gratias Agit, při níž byl spolu s patnácti osobnostmi z celého světa, které významně přispěly k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, vyznamenán i kardinál Coppa.
Kard. Coppa byl pokorným knězem i biskupem horoucího srdce, lásky ke Kristu a k církvi, rovněž k zemi a národu, k němuž byl vyslán. Byl to muž hlubokého pokoje a smíření. Při návštěvě České republiky v červenci 2008 označil svá léta strávená v Praze ve funkci apoštolského nuncia za „nejkrásnějších jedenáct let života“.