V těchto dnech si i česká římskokatolická církev připomíná výročí narození Karla IV.; na zajímavé akce můžete zajít v Praze, ale i dalších městech.
repro: Arcibiskupství pražské
12. května proběhne v Národním technickém muzeu zahájení výstavy Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.
12. května je také naplánováno slavnostní zahájení oslav pořádaných Univerzitou Karlovou.
Den na to, 13. května od 18.00, studenti i vyučující Katolické teologické fakulty UK a karlovská duchovní správa zvou na literární pořad „A múdrost vaše posílena bude v moci Božie aneb Karel IV. jako spisovatel“.
O víkendových dnech 14. a 15. května pak můžete navštívit komentované prohlídky pražských chrámů založených Karlem IV.
V sobotu, 14. května od 11.00, se uskuteční slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha za účasti nejvyšších představitelů státu i zástupců starých panovnických rodů Evropy. Ti, kteří se a mši svatou chystají, by měli přijít do 10.30, poté se areál Hradu z bezpečnostních důvudů uzavře.
15. května bude ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie zahájena výstava „Císař Karel IV. 1316-2016“; v Jízdárně Pražského hradu pak bude zahájena výstava „Koruna království: Katedrála sv. Víta a Karel IV.“.
17. května proběhne ve svatovítské katedrále koncert České filharmonie; pod taktovkou Jiřího Bělohlávka zazní skladba Petra Ebena Pocta Karlu IV., symfonická báseň Praga Josefa Suka a Te Deum Antonína Dvořáka.
Ve stejný den proběhne také představení výstavy 'Karel IV. sakrální architektura' v prostorách Senátu České republiky.
19. května v rámci programu Pražského jara 2016 vystoupí belgický soubor Graindelavoix, který provede „Kyperské nešpory“ – vokální skladby z Turínského rukopisu z konce 14. a první poloviny 15. století, které spojují tradici gotického chorálu s tradicí byzantského zpěvu a katolické církve Maronitů. Akce proběhne v prostorách kláštera Na Slovanech (Emauzy).
O víkendu 3. a 4. září se uskuteční Korunovační slavnosti. Rekonstrukce korunovace Karla IV. na českého krále a Blanky z Valois na českou královnu. Program bude probíhat na Vyšehradě, Staroměstském náměstí a dalších místech v historickém centru města.
Teplice: 6. květen - 30. října Výstava Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků, zámecká jízdárna.
Hradec Králové: 11. května od 19.30 proběhne slavnostní bohoslužba a přednáška, kostel Nanebevzetí Panny Marie, katakomby Nového Adalbertina.
Kroměříž: 25. května se koná přednáška Karel IV. Císař v době avignonského papežství, akce proběhne na Arcibiskupském gymnáziu.
Více informací k různým akcím hledejte na http://www.apha.cz/karel-iv-700-let.
Výročí narození si můžeme připomenout i prostřednictvím modlitby již v tuto neděli. Předseda ČBK kardinál Dominik Duka se totiž obrátil s prosbou na duchovní správce českých a moravských farností, aby o nadcházejících svatodušních slavnostech zařadili mezi přímluvy i text pamatující právě na Karla IV.: 'V tyto dny, ve kterých si připomínáme 700. výročí narození Otce vlasti, císaře a krále Karla IV., poděkujme Bohu za dar jeho života a v duchu jeho vlády prosme za požehnanou spolupráci mezi církví, občanskou společností a státem.'
(zdroj: české a moravské diecéze)