V rámci 105. plenárního zasedání ČBK v Hejnicích bylo přijato stanovisko ČBK k migraci. Plné znění zveřejňujeme.
Stanovisko České biskupské konference ke krizi organizované migrace
Při návštěvě řeckého ostrova Lesbos, kterou vykonal Svatý otec spolu s ekumenickým patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Athén a celého Řecka Heiornymosem bylo vydáno společné prohlášení, které lze považovat za stanovisko pravoslavné i katolické církve.
V prvé řadě konstatovali, že jde o tragickou situaci uprchlíků, migrantů a žadatelů o azyl, kteří unikají z míst konfliktů, jsou oběťmi vysídlování a pronásledování. Jde o to řešit příčiny i následky.
1. Společně požadují ukončení války a násilí na Blízkém východě, nastolení spravedlivého a trvalého míru.
2. Uznávají všechny kroky mezinárodního společenství, ale vyzývají k tomu, aby lidé mohli zůstat žít ve svých domovských zemích.
3. Jde o jednu z největších humanitárních krizí od konce II. světové války, píše se v prohlášení.
4. Je třeba naplnit služebné poslání Církví ve světě, snažit se o plnou jednotu všech křesťanů a pomáhat pohostinně těm, kdo utíkají z míst konfliktů. Pomoc má být motivována Mt. 25,35-36,40: 'Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali'.
Kardinál Veglio upozorňuje na náhled papeže na násilnou migraci, na to, že migranti bývají oběťmi organizovaného zločinu a na souvislost roku milosrdenství se stěhováním národů. 11. 1. tohoto roku papež hovořil o právu migrantů být přijati, ale i o povinnosti toho, aby respektovali zákony a tradice zemí, které je přijímají.
Dlouhodobě papež kritizuje politické a vládní přestavitele za pomalost, s jakou se snaží řešit migrační krizi, které bylo možno předcházet a zmírnit ji- v souvislosti s tím hovoří o podkopávání základů humanistického smýšlení Evropy, která si nemůže dovolit ztrátu hodnot, principů lidskosti, respektu k důstojnosti člověka, subsidiarity a solidarity.
V souvislosti s papežovou výzvou k dialogu mezi náboženstvími se vyjádřil kardinál Tauran, že pokroky jsou minimální v dialogu s islámem, ale je třeba i tak pokračovat. Tvrdí, že Blízký východ v minulém slova smyslu neexistuje, protože býval mostem mezi křesťanským Západem a muslimským Východem, kde před 100 lety bylo 20% obyvatel křesťanů, dnes zůstala sotva 4%.
Již po tři roky papež František hovoří o tom, že jsme ve třetí světové válce podávané nám po kouscích (Sarajevo, 6. června 2015). Náš zájem o migraci, o její řešení však tuto skutečnost zakrývá. Kardinál Tauran hovoří o minimální a elitářské diskusi, která nevede ke skutečnému řešení. V rámci snahy o dialog, o politicky korektní vyjadřování se tak naše diskuse stává neplodnou a povrchní, v obavách o jasné vyjádření jen korektně kroužíme kolem problémů. Sám papež František několikrát zdůraznil, že je třeba použít všech prostředků, včetně vstupu vojenských mírových sil na některá území, aby se konflikt dále nezakonzervoval. Rovněž tak řešit demografický pokles obyvatelstva často spoluzapříčiněnou kulturou sobectví a potratů není možné rychlou inkulturací migrantů. Ačkoliv řešení konfliktů na místě nepřinese stoprocentní efekt, je potřebné.
V Hejnicích, 20. dubna 2016