Byl zveřejněn seznam teologů, kteří pracovali na zprávách k říjnové synodě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 6. 2024, 14.24

Od 4. do 14. června pracovala skupina teologů na podkladech, které dorazily na generální sekretariát synody v rámci přípravy na druhé zasedání XVI. shromáždění. Zasedání proběhne letos v říjnu.

image:Image 59/source/orig/58197_grupo-de-teologos-hombres-y-mujeres-obispos-sacerdotes-consagradosas-y-laicos-procedentes-de-distintos-continentes-1536x850.png

Skupina teologů – žen i mužů, biskupů, kněží, zasvěcených osob a laiků – z různých kontinentů pracovala na 107 zprávách biskupských konferencí a východních katolických církví, na příspěvku Mezinárodní unie vyšších představených a Mezinárodní unie generálních představených a na více než 175 příspěvcích, které do Říma zaslaly mezinárodní společenství, univerzitní fakulty, sdružení věřících nebo jednotlivé komunity a jednotlivci.

Dalším významným zdrojem reflexe byly zprávy od místních církví, které přednesli faráři na třídenním pracovním zasedání farářů.

Mezi nejčastěji zmiňovaná témata patří formace pro synodalitu, fungování participativních orgánů, role žen, mladých lidí, péče o chudé, inkulturace, transparentnost, odpovědnost těch, kteří v církvi vykonávají určitou funkci, ale také katecheze a křesťanská iniciace, spolupráce mezi církvemi, postava biskupa atd.

Zprávy zahrnují také autentická svědectví věřících. "Zprávy často líčí zkušenosti lidí, kteří prošli skutečným osobním obrácením. Jiné však pojednávají o lidech, kteří nadále prožívají zmatek, obavy nebo úzkost. Zejména panuje obava, že to, co je odesláno, není bráno vážně nebo že ideologie a lobby věřících mohou využít synodální cestu k prosazení vlastní agendy," řekl kardinál Mario Grech, generální sekretář Generálního sekretariátu synody.

Desetidenní zpracování podkladů vedli dva zvláštní sekretáři XVI. shromáždění, Mons. Riccardo Battocchio a P. Giacomo Costa SJ, zúčastnili se jí také kardinál Mario Grech a kardinál Jean-Claude Hollerich SJ.

Seznam teologů:

Kardinál Mario GRECH, generální sekretář Generálního sekretariátu synody

Kardinál Jean-Claude HOLLERICH SJ, generální zpravodaj XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody

Mons. Luis MARÍN DE SAN MARTÍN O.S.A, zástupce Generálního sekretariátu synody

S. Nathalie BECQUART, X.M.C.J., zástupkyně Generálního sekretariátu synody

Mgr Riccardo BATTOCCHIO, zvláštní tajemník XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody

P. Giacomo COSTA S.J., zvláštní tajemník XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody

Teologové

P. Paul BÉRÉ, SJ, profesor starozákonní exegeze a biblické hermeneutiky na Papežském biblickém institutu (Burkina Faso)

Prof. Giuseppe BONFRATE, profesor dogmatické teologie na Papežské gregoriánské univerzitě, ředitel Centra Alberta Hurtada pro víru a kulturu (Itálie)

Prof. Pasquale BUA, profesor dogmatické teologie na Papežské gregoriánské univerzitě (Itálie)

S. Maria CIMPERMAN, R.S.C.J., profesorka morální teologie, sociální etiky a zasvěceného života na Katolické teologické unii v Chicagu - koordinátorka synodality UISG (USA)