24. června si připomínáme narození svatého Jana Křtitele

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace24. 6. 2024, 10.02

Svatý Jan Křtitel byl významným prorokem, který připravoval cestu pro příchod Ježíše Krista. Jeho život skončil mučednickou smrtí, když byl na příkaz krále Heroda popraven.

image:Image 59/source/orig/58388_49408728678-4fc5469090-o.jpg
L. Lew

Svatý Augustin z Hippo (354-430) se v jednom ze svých slavných kázání zmiňuje o této slavnosti (Narození Jana Křtitele) slovy: „Církev slaví Janovo narození jako posvátné. Je to jediný ze svatých, jehož narození se slaví, jelikož představuje zlom v dějinách spásy“.

Svatý Augustin také výslovně uvádí proč: „Jan se stává jakoby předělem mezi dvěma zákony, Starým a Novým. Sám Pán to dosvědčuje, když říká: Zákon a proroci sestoupili k Janovi“.

Je zvykem, že světec je oslavován v den své smrti. Je to proto, že je to považováno za den, kdy vstupuje do nebe, tj. den jeho narození do věčného života. Případ Křtitele je však zvláštní, protože všechny milosti, které obdržel, byly jedinečné a mimořádné: byl posvěcen již od mateřského lůna, kdy se Alžběta, jeho matka, a Panna Maria setkávají tváří v tvář, obě v požehnaném stavu; byl výjimečným prorokem, protože s mimořádnou blízkostí ohlašoval příchod Mesiáše, „dláždil cestu“ Vykupiteli; a protože měl možnost na něj přímo ukázat zástupům, příslušníkům vyvoleného národa.

První kapitola Lukášova evangelia vypráví o tom, jak Zachariáš, židovský kněz ženatý s Alžbětou, Mariinou příbuznou, nemohl mít děti, protože jeho žena byla neplodná a stará. Tehdy se mu zjevil anděl Gabriel a oznámil mu, že jeho žena porodí syna, který bude předchůdcem Mesiáše a kterého má pojmenovat „Jan“. Zachariáš, zachvácený strachem, bohužel zapochyboval, a jako varování a potvrzení, že toto oznámení pochází od Boha - požádal o znamení. Byl za to potrestán dočasnou němotou, která trvala do Janovy obřízky.

Jakmile se Panna Maria, již v požehnaném stavu, dozvěděla, že její sestřenice Alžběta čeká dítě, vydala se za ní, aby jí pomohla, dokud se dítě nenarodí. Tím dítětem, narozeným z ženy, kterou nazývali neplodnou, byl Jan, „hlas volající na poušti“, muž, který měl připravit cestu Mesiáši.

Ku příležitosti dnešního svátku vám zde přinášíme zamyšlení amerického biblisty, který rozebírá pět vět, jež vám pomohou lépe poznat muže, o němž Ježíš řekl: „Amen, pravím vám, že mezi těmi, kdo se narodili z ženy, nepovstal nikdo větší než Jan Křtitel.“

1. „Bude vás křtít Duchem svatým a ohněm“.

John Bergsma, biblista a odborník na Starý zákon působící na františkánské univerzitě v americkém Steubenvillu, tvrdí, že Jan Křtitel spojil křest Mesiáše nejen s vodou a Duchem svatým, ale také s Duchem svatým a ohněm.

2. „On musí růst a já se musím zmenšovat“.

Narození svatého Jana Křtitele se na severní polokouli slaví poblíž „vrcholu světla“, o letním slunovratu (který na jižní polokouli odpovídá zimnímu slunovratu).

Po letním slunovratu ubývá sluneční světlo, stejně jako Jan ustupuje při příchodu Mesiáše. Na severní polokouli dosahuje svého nejnižšího bodu před Vánoci, kdy „Světlo světel sestupuje z nebe a samotné fyzické světlo začíná růst“.

Liturgický kalendář odhaluje něco ze skutečnosti Janova poslání jakožto předchůdce Mesiáše, vtěleného Božího Syna, který je „světlem, které září ve tmě“.

3. „Čiňte pokání, neboť se přiblížilo Boží království“.

Vnitřní život a nadpřirozené vidění skutečnosti svatého Jana Křtitele mu jako pravému mystikovi umožnily vést ostatní k přesvědčení, že musí změnit svůj život, aby spatřili nebe.

4. „Vy hejno zmijí! Jak si můžete myslet, že uniknete hněvu, který na vás přichází?“.

Jan Křtitel neměl rád pokrytectví, o čemž svědčí i volba jeho slov na adresu farizeů a saduceů.

K celníkům a kajícným prostitutkám však mluvil vlídně. „Jeho slova jsou nepříliš laskavou připomínkou, že pokorné uznání našich hříchů je důležitější než zdání,“ upozorňuje biblista.

5. „Hle, Beránek Boží!“

Jan Křtitel byl jedním z prvních, kdo rozpoznal Ježíšovo božství. „Nejenže si radostí poskakuje v matčině lůně, ale nařizuje svým učedníkům Ondřejovi a Janovi, aby Ježíše následovali, a nazývá ho Beránkem Božím.“

Bergsma připomíná, že se to odráží ve slovech kněze při každé mši svaté. „Hle Beránek Boží, který snímá hříchy světa.“

„Kéž ve vás slova Jana Křtitele o tomto svátku zažehnou oheň, vidíte nebe uprostřed každodenního života a žijete poctivě,“ uzavírá odborník.

Na závěr je důležité připomenout, že dnes slavíme nejen Janovo narození, ale také vše, co představuje v díle spásy.

Zdroj: Aciprensa, španělská sekce

Osobnosti Světci dneška Bible

image:Image Zase žiju
Zase žiju Laurent Gay
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Zita